Спаси България и Фондация „Фридрих Науман“ ще си сътрудничат за провеждането на „Академия за граждански активизъм, политика и развитие“
Обучителната програма е насочена към представители на неправителствения сектор, работещи активно по значима кауза за обществото или граждански активисти, разпознати сред своите общности. Академията подпомага развитието на знания, капацитет и инструменти за влияние!
Участниците ще имат възможност да се включат активно в обществения и политически живот и да разширят разбирането си за механизмите на управление.
Подбрани са две ключови направления на обучение, които ще дадат знания и практически инструменти за ефективен активизъм и влияние върху политическите процеси.
Модул 1: Гражданска активност – организационни форми, капацитет и взаимодействие с институции и медии
Първият модул е насочен към разбирането и укрепването на гражданските организации, тяхната роля в обществото и начините, по които могат да си взаимодействат с институциите и медиите. Основните теми включват:
- Мерки за укрепване на капацитета на гражданските сдружения – как се изгражда ефективна организация и кои са добрите практики?
- Целеполагане в политиката – формулиране на реалистични и устойчиви обществени цели.
- Популизъм – манипулация или гласът на народа? – Разбиране и анализ на ролята на популизма в политическия процес.
- Политически активизъм без обвързване – как е възможно независимото гражданско влияние върху властта?
- Медийна среда и влияние на медиите върху политическата среда – как медиите формират общественото мнение и как можем да използваме това за позитивна промяна?
Модул 2: Преход от граждански към политически активизъм – работа на местната власт, как тя прелива в национална, основните предизвикателства и възможностите за гражданско влияние.
Вторият модул е насочен към онези, които искат да преминат от граждански активизъм към реално участие в политиката. Ще разгледаме:
- Дейността на общинските съвети и значението на политическата подкрепа – как функционират местните институции и как гражданите могат да им влияят?
- Районните администрации – самостоятелни или зависими звена на управление? – Анализ на управленските зависимости и автономия.
- Предизвикателствата на националните политики и горещите теми – дискусия по най-актуалните въпроси на национално ниво.
- Инструменти за влияние: как се формира и променя националната политика – Разбиране на механизмите за въздействие върху политическите процеси.
Всяка тема ще бъде представена от различни разпознаваеми публични лица, експерти, общински съветници и районни кметове от Спаси София.
Как да кандидатствате?
Ако искате да станете част от Академията, ще трябва да попълните кратка анкета и да изпратите своето CV. Обучението ще се проведе в два уикенда – един през март и един през април, което го прави достъпно дори за ангажираните с работа и други задължения. Тук е важно да посочим, че присъствието на място е задължително във всеки от дните.
Пълни подробности за процеса на кандидатстване ще бъдат публикувани скоро, така че следете нашия сайт за актуална информация!